Varis Tedavisi

Varis tedavisi, vücudunuzda varisin yer aldığı konuma ve tipine göre ameliyat, lazer, skleroterapi yöntemleri ile gerçekleştirdiğimiz ve geleneksel yöntemlerin aksine kesin sonuçlar ile kalıcı olarak varislerinizden kurtulmanızı sağladığımız tedavi biçimimizdir. Varis tedavisi ile cilt yüzeyinde genişleyen damarların oluşturduğu problemleri ortadan kaldırıyoruz.

Varis Nedir?

Varis, toplardamarın deri altında mavi renkli ve genişlemiş kıvrımlar oluşturmuş hali ile görülmesidir. Varis probleminin başlangıcında genişlemiş ve şişkinleşmiş damarları tespit ederiz. Varis probleminizin ilerlemiş evrede olduğunu tespit etmemiz halinde ise paketleşmiş damarlar ve çatlamalar söz konusudur. İlk oluşum yıllarında görüntü rahatsızlığına sebep olan ve etkilerinin yüzeysel düzeyde olması sebebiyle tedavisini ertelediğiniz varisleriniz, ilerleyen dönemde ağrılara ve yaralara yol açma riskini oluştururlar.

Varis Nasıl Oluşur?

Varis oluşumu hakkındaki detayları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Gebelikte yaşanan sağlıksal problemler,
  • Çalışma yaşantısında ve günlük hayatta sürenin çoğunu uzn süre ayakta kalarak geçirmeniz,
  • Obezite problemine sahip olmanız,
  • Hormon tedavileri almanız,
  • Doğum kontrol haplarını yoğun düzeyde kullanmanız,
  • Toplardamar kapakçığında yetmezlik,
  • Bu durma bağlı damarlarınızda kanın geriye kaçması ve basınç artışının şişliklere neden olması,
  • Damarların tıkanması sonucunda genişleme gibi problemlerin meydana gelmesi halinde varis oluşumu gözlemliyoruz.

Varisin oluşum mekanizmasında birden farklı faktör yer alır. Dar giysileri tercih etmenizi, kabızlık problemini sık şekilde yaşamanızı, genetik faktörler ve ilerleyen yaşı varis oluşum riskini yükselten etmenle olarak sıralarız.

Tüm bu sağlıksız yaşamı destekleyici tercihler ve sağlıksal problemler etkisi ile oluşan varislerinizi geç kalmadan tedavi ettirmeniz, ilerleyen dönemde varis ülserinden korunabilmenize yardımcı olur. Varis tedavisinde en iyi yöntem koşullarını izleyerek, varislerinizi uygun tıbbi teknikler gideriyoruz.

Varis Nasıl Geçer?

Varisin geçmesi için kalıcı tedavi yöntemlerine başvurulması ve varis oluşumuna sebep olan damarlarda yer alan hasarların tedavi kapsamında giderilmesi gerekir. İç ve dış varis oluşumlarınızı geçirmek ve sağlıklı bir yapıya tekrar kavuşmak için sizler skleroterapi ve lazerle varis tedavileri seçeneklerinden yaralanarak, varis problemleriniz kalıcı şekilde giderebilme imkanı edinirsiniz.

Varis Tedavi Yöntemleri

Varis tedavi yolları, ameliyatla, köpükle, lazerle tedavi seçenekleridir. Bu tedavi seçeneklerinin tümü hakkında detaylı bilgileri alt başlıklar kapsamında sizlere sunuyoruz.

Ameliyatla Varis Tedavisi

Cerrahi operasyonu, iç varis tedavisi kapsamında, doppler incelememiz ardından ortaya çıkan iç toplardamarda yaşanan sorunu ortadan kaldırarak, varisi tedavi etme kullanılan yöntemdir. İç varis tedavisi ameliyatı kapsamında varis oluşumuna sebep olan iç toplar damarda yer alan hasarlı bölgeye kasık üzerinden ulaşarak, bu damarı çekerek çıkarma yöntemiyle gerçekleştirilebilir. Bu kapsamda işlevini yitiren damara yönelik tıbbi müdahaleyi gerçekleştirerek, varisin tedavisini sağlanır.

Köpük ( Skleroterapi) Tedavisi

Köpükle varis tedavisi, cilt altındaki yüzeysel ve varise sebep olan hasarlı toplardamarın tedavi edildiği bir tekniktir. Cilt altında işlevini tam yerine getiremeyen ve kaçak bulunan toplardamarı, skleroterapi yöntemi ile yok ederek, acısız, ameliyatsız varis tedavisi sunuyoruz. Bu tedavimiz ameliyat zorluklarını gerektirmediğinden 10 dakikalık sürede tamamladığımız ve acı hissi duymayacağınız bir tedavi metodudur.

Lazerle Varis Tedavisi

Lazerle varis tedavisi kapsamında doppler tetkiti ile detaylı değerlendirmeyi yaparak varise sebep olan damarları tespit edip, ultrason eşliğinde damarların içerine giriliyor, lazer kaynağı ile kontrollü şekilde damarları içten kapatarak, hasarlar gideriliyor. Bu teknik kapsamında sağlam damarları korurken, hasarlı damarların varise sebep olması problemini ortadan kaldırıyoruz. 30 dakika ile 1 saat süre zarfında uyguladığımız tedavimizin ardından, günlük yaşantınıza devam edebilir ve aynı gün evlerinizde dinlenebilirsiniz.

Geleneksel Yöntemlerle Varis Tedavisi (Sülükle Varis Tedavisi)

Geleneksel yollarda varis tedavisi diğer bir ifade ile sülükle varis tedavisinde sülükler varisli damarların içindeki kanı emerek, geçici bir rahatlamaya sebep olurlar. Ancak bu kalıcı bir rahatlama veya tedavi değildir.

Kısa süre sonra varisli damarda tekrar kan toplanmaya başlar ve varis tekrar belirginleşir. Sülük tedavisi bu manada, boşuna zaman ve para kaybına neden olur. Kalıcı bir tedavi değildir.

Climed Klinikte Uygulanan Varis Tedavileri

Climed klinikte yapılan varis tedavileri, lazerle, skleroterapi ile varis tedavileri şeklinde sıralanırlar. Bu tedavi seçeneklerimiz ile geleneksel yöntemlerin sizlere sağlayamadığı kalıcı sonuçları sunuyoruz. Tıp teknolojisinin yenilikçi yaklaşımına uygun olan köpük ve lazer tedavi tekniklerimiz ile varise sebep olan işlevini yitirmiş damarlarınız yok ederek, varisli görünümü ortadan kaldırırken, sağlıklı damarlarınızı koruyoruz. Kılcal varis tedavisi ile zorlu ağrılarınızın son bulmasını sağlıyoruz.

Ameliyatsız tekniklerimiz ile aynı gün günlük yaşantınıza dönmenizi sağlarken, daha kısa süreli varis tedavisi koşullarından ve acısız müdahaleden yararlanmanızı sağlıyoruz. Varislerinizin tedavisi için krem, losyon, sülük, bandaj gibi seçenekleri kullanmayı tercih etmeniz, başarısız sonuçlar ile karşılaşmanıza yol açar. Bu tip tedavi araçları varis kaynaklı yaraların tedavisinde kullanılır. Varisin kendisini yok etmek için ise profesyonel tedavi imkanlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Varis Hangi Bölgelerde Olur? Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varis olan yerler, türleri hakkında detayları aktarırken bacak, kol, boyun, yüz, anal bölge, vajina, kasık alanlarında varis oluştuğunu ve bacak, özafagus, varikosel, genital, yüz ve boyun varisleri tipleri bulunduğunu ifade edebiliriz.

Bacak Ve Kol Varisleri

Bacak, kolda varis, bu alanlarda kaşıntı, şişlik, gece krampları, damar genişlemesi ve yaralara sebep olan varis çeşitleridir. Bacak ve kol varisleriniz, kırmızı örümcek ağı tarzında lekelenmeler ve mavi-yeşil renkli damar görünümleri ile ortaya çıkarlar. Bacağınıza dıştan baktığınızda estetik dışı bir görünümü gözlemlersiniz.

Kasların içinde olan ve bacağın kanını taşıyan ana damarlarda oluşan probleme bağlı meydana gelen varisleri iç bacak varisi, küçük ve derinin hemen altındaki damarların genişlemesi ile oluşan bacak varislerini ise dış varis şeklinde adlandırıyoruz. Varis tedavi merkezi bünyemizde bu varis tiplerinize yönelik uygun tedavileri gerçekleştirerek, sağlığınıza yeniden kavuşmanız sağlıyoruz.

Özafagus Varisleri

Özafagus varisi, yemek borunuzun duvarlarında gelişen ve normalde olamaması gereken venlere verdiğimiz isimdir. Ağız ile mide arasında yemeklerin midenize inmesini sağlayan özafagus üzerinde oluşan varis çeşitleridir. Genişlemiş olan bu yerlerdeki basınç oldukça yüksektir. Endoskopi tekniğinin ardından bu oluşumların tespit edilmesi halinde ilgili damar kanallarını doldurarak tedavi gerçekleştirilir.

Anal Varisler (Basur)

Anal varis, anal bölge alanında kirli kanın damarlarda birikmesi sonucunda oluşan varis çeşididir. Anal varis, damarlarla ilgili kapakçık bozukluklarından kaynaklı oluştuğundan, ilaç ile tedavi mümkün değildir. Kapak onarımı ve mikro cerrahi yöntemlerimiz ile anal varisleri tedavi ederek, sağlığınıza kavuşmanızı sağlıyoruz.

Varikosel

Varikosel, kısırlık sorunu yaşayan hastalarda % 40 oranında gözlemlenen, tetislerdeki kanı boşaltan damarların işlevlerini yerine getirememeleri temelli oluşan varisleşmedir. Şişlik, kabarıklık, renk değişimi ve testislerde ağrı başlangıcı belirtileridir.

Vajinal, Genital, Vulvar Ve Kasık Varisleri

Vajinal, genital, vulvar, kasık varisi, pelvik ven yetmezliği sonucu oluşan, kadınlarda kasığın iç kısmında gözlemlenen, genişlemiş ve renkleri belirginleşmiş damarlardır. Erkek hastalardaysa testis çevresinde ve kasıklarda tespit edilen genişlemiş damarlar, genital alan varislerine dahildirler.

Boyun Varisleri

Boyunda varis, boynunuzun her iki yanında yer alan damarların, damar sertleşmesi, tıkanma ve genişleme gibi etkilere bağlı olarak, renk değişimi ile daha görünür bir hale gelmesidir. Ciddi komplikasyonlara neden olma riski bulunana boyun varislerinin gerekli teknik ile tedavisini ertelemeniz, beyne oksijence zengin kanın taşınmasını hususunda problemlere neden olabilmektedir.

Yüz Varisleri

Yüz varisi, özellikle göz altlarınızda ve göz altından yanaklara inen alanda tespit ettiğimiz, renkli ve genişlemiş venlerdir. Bu alanda yer alan damarların tıkanması ve genişlemesi sonucunda oluşan yüz varisleri, skleroterapi ile tedavi edilebilir.

Varis Tedavisi Fiyatları

Varis tedavi ücretleri, varisin hangi bölgede olduğuna, tedavisi için yöntemlerden hangisinin kullanılacağına, varislerin yoğunluk oranına bağlı olarak değişir. Lazerle veya köpükle varis tedavisi seçeneklerimizden, varis tiplerinize uygun olanını seçerek, bu tedaviye yönelik değişen fiyat değerleri hakkında bilgilendirmeleri sağlıyoruz. Ücretsiz muayene imkanımızdan faydalanarak uzman doktorlarımızla birlikte tedavi sürecini planlayabilirsiniz.

Climed Klinik Sağlığa Dair Her Şey
Kliniğimizde ücretsiz muayene olmak için aşağıdaki formu eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. En kısa sürede asistanlarımız sizleri arayarak gerekli bilgileri verecek ve talep etmeniz halinde randevu oluşturacaklardır.